Co słychać?

Opublikowano 06.04.2014

Więc co słychać?

 • Pyta, uśmiecha się, że niby wiadomo co co chodzi, choć oczywiście nie wiadomo, bo co w gruncie rzeczy znaczy owo „co słychać?”. I jakiej oczekuje odpowiedzi?
  „Co słychać?” jest odwiecznym pytaniem, które ukierunkowało komunikacyjne związki międzyludzkie.
  Oczywiście pytanie to ma swoje teksty, podteksty i niedopowiedzenia. O to co słychać, a więc czy wszystko jest w porządalu pytała już Tamta Ewa bacznie obserwując Tamtego Adama konsumującego Tamten Owoc, o którym później cały świat zaczął trąbić, że jest zakazany.
  O to, czy wszystko jest dobrze, czyli czy dobrze, czy źle słychać pytał Bóg Mojżesza słysząc trzask rozbijanej w drobny mak tablicy. Chyba trzeciej. Zdaje się, że były na niej nakazy i zakazy, co do których legislacja teraz wysnuwa zapytania, kontrowersyjnie uważając, iż jej opcja na pewno ma rację.
  „Co słychać?” jest także odwiecznym pytaniem zatroskanych matek dorastających latorośli, a w podtekście tego pytania kryje się troska, czy udało się uniknąć jakiejś wstydliwej, życiowej przypadłości typu Aids, rzerzączki, intymnej infekcji, czy zwykłego syfa. bo jeśli się udało, no to świetnie, a jeśli nie, to cóż… Będą kłopoty, żeby odpowiedzieć pozytywnie na pytanie „Co słychać?”
  Więc co słychać?
  O to, co słychać pytają także ojcowie, którzy z rzadka tylko mają okazję spotkać się z dziedziczką lub dziedzicem genów, żeby wtedy dowiedzieć się co jest słychać, czyli w której potomek jest klasie, może już na studiach, ile lat pozostało do uiszczania i tak niesystematycznie uiszczanych alimentów.
  No, co słychać?
  – Wszystko dobrze – odpowiadam ostrożnie, bo jeszcze do końca nie wiem, czy pytanie jest zwykłą formą zagajenia rozmowy, zakończenia nie rozpoczętej na dobre rozmowy, prawdziwym zainteresowaniem, nieprawdziwym zainteresowaniem, towarzyskim zbyciem?
  – No to dobrze – słyszę, że dobrze, że u mnie jest dobrze, bo najważniejsze żeby było dobrze. I oddycham z ulgą.
  Że nikt tak naprawdę nie chce wiedzieć co u mnie jest słychać.
  Tak to słychać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *